21 Ocak 2015 Çarşamba

Web Tasarımında 2015 Modası ve Yeni Trendler Beylikdüzü Web Tasarım İstanbul Web Tasarım Ajansı ÜÇYÜZ REKLAM


ÜÇYÜZ REKLAM AJANSI
Web tasarım trendleri hızlı bir değişim içinde. Bu değişimleri gözlemlemek, takip etmek ve yeni trendlere göre çalışmak, tasarımcılar için büyük önem taşıyor. Web tasarımında 2015 yılı boyunca nelere dikkat edilmeli, hangi trendler göz önünde bulundurulmalı merak ediyorsanız bu önerileri mutlaka dikkate alın…

Esnek Tipografilere Dikkat
Web tasarım dünyasındaki tipografik gelişmeler, bu konuya büyük önem vermek gerektiğini tekrar ortaya koyuyor. Basılı işlerle kıyaslandığında web tasarımda metinlerin farklı özellikler taşıması gerektiğini görüyoruz. 2015′e girmek üzere olduğumuz bu günlerde bile internette küçücük yazılmış, sıkıştırılmış metinlerle karşılaşıyoruz ve bu artık değişmek zorunda. Tasarım dünyası metinlerle ilgili değişikliklere pek açık değil. Tasarımcılar, uzun süredir öne çıkan tipografi kullanımlarından vazgeçemese de okunabilirlik açısından şu özelliklerde bazı değişiklikler yapılması gerekiyor: Yazı tipi boyutu – Sütun genişliği – Satır yüksekliği Araştırmalar kullanıcıların okunabilirliğe büyük önem verdiğini gösteriyor. Daha büyük yazılar ve kolayca algılanan metinler, dönüşüm oranlarını artırmak için büyük önem taşıyor.

Hem Kodlama, Hem Tasarım Bilgisi Ön Plana Çıkacak
Web sitesi geliştirme sürecinde belli bir iş bölümü vardır. Tasarımcı sitenin nasıl gözükeceğini ve mesajların nasıl verileceğini belirlerken, kodlayıcı bu tasarımın etkileşimli olarak çalışmasından sorumludur. Web tasarım araçlarının daha kapsamlı ve akıllı hale getirilmesiyle bu iş bölümü de kaçınılmaz olarak değişime uğruyor. Günümüzde tasarımcılar neredeyse hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan web sitesi yapabiliyor. Böylece paradigmalar baştan yaratılıyor. Önceden tasarımcıların web sitesi konusunda önünde var olan engeller ortadan kalktığı için modern ve profesyonel web siteleri geliştirebiliyorlar. Tasarımın kalitesine daha fazla odaklanılması ve platformun arkasında evrilen algoritmalar ile birlikte hem tasarım hem de kodlama bilen kişiler sektörde büyük önem kazanıyor.

Responsive Tasarım Artık Bir Zorunluluk
Bundan birkaç yıl önce, web tasarım sadece masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar için yapılıyordu.  Artık akıllı saatler, televizyonlar ve çeşitli ev aletlerinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu nedenle responsive tasarım tanımı çok daha kapsamlı hale geliyor. Her bir platform, kendine has zorluklara sahip olmasının yanı sıra tabletler ve akıllı telefonlar oldukça benzer etkileşim sistemleri içeriyor. Bu cihazlarda asıl problem görsel ve mentinsel ögelerin her formata uygun hale getirilmesi ve kolay navigasyon özelliği olarak özetlenebilir. Diğer yandan, örneğin bir akıllı saatte, tüm navigasyon sisteminin baştan yaratılması gerekiyor. Saatlerin akıllı telefonla aynı tasarıma sahip olması beklenemez. Karşılaşılan yeni sorunlara çözüm bulmak biraz zaman alabilir. Yine de 2015 yılının sonuna doğru gelişen teknolojilerin tasarımcıları bu konuda biraz sıkıştıracağını düşünüyoruz. Bu nedenle, çözüm alternatiflerinin en kısa zamanda düşünülmesi gerekiyor.

Flat Tasarımlar Önemli
Sektörde farklı alanlarda sıkça karşılaşmaya başladığımız flat tasarımların, 2014 yılı web tasarım trendlerine bakıldığında büyük bir patlama yaşadığını söylemek yanlış olmaz. Kullanıcı ara yüzü açısından flat tasarımların bazı sorunlara yol açtığı konuşulsa da web tasarım için en çok tercih edilen stillerden biri olduğu çok açık. Bunun sebepleri, insanların web içeriğini tüketme davranışı ile alakalı iken web sitesi tasarımında geri planda kullanılan teknolojilerin de büyük etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Flat tasarm, sitelerin daha derli toplu, hızlı ve içerik odaklı olmasını sağlayan minimalist özellikler taşıyor. Flat tasarım sadece estetik olarak çekici değil, aynı zamanda pratik de. Ziyaretçilerin dikkatinin dağılmadan içerikle etkileşime girmesini ve siteden memnun kalmasını sağlıyor.

İmajlar Büyüyor
Web sitelerinde büyüyen tek şey yazılar değil, imajlar da büyüyor. Önceden imaj kullanımında hatrı sayılır bir sınırlama vardı. Artık bu sorun ortadan kalkıyor ve sonuç olarak büyük imajlar kullanan web siteleri artmaya devam ediyor. 2015 yılında büyük imajlar, web tasarımının başlıca ögelerinden biri olacak. Bu yeniliğin responsive tasarıma da uygulanması için yeni teknikler geliştirilecek. Böylece arka plandaki dikkat dağıtıcı renkler ortadan kaldırılarak yerine minimum dosya boyutuna sahip optimize edilmiş imajlar gelecek. Ayrıca, 2015 için önemli web tasarım trendleri arasında arka plan olarak kullanılan imajlara uygulanan tekniklere de yer vermekte fayda görüyoruz. Blur ve çeşitli renk filtreleri sayesinde metnin ön plana çıktığı şık tasarımlarla sık sık karşılaşacağız.

Scroll Edilen Animasyonlar, Parallax Etkisi ve Mikro Etkileşimler
Son zamanların en etkileyici trendlerinden biri de elbette parallax scrolling animasyonlar. Bu animasyonlarla her yerde karşılaşıyoruz. Apple ve Google bile bu tekniği zaman zaman kullanıyor. Bunun elbette bir sebebi var; bu teknikle tasarlanmış web sitelerinin etkileşiminde  %70′e varan artış görülüyor. Bu gerçekten inanılmaz bir oran! Navigasyon tekniğinde tıklama yerine scrolling kullanmak birçok açıdan çok mantıklı. Yüklenmesi gereken sayfa sayısını düşürüyor ve daha da önemlisi daha yumuşak geçişler sayesinde bilgiler dinamik bir şekilde ziyaretçinin önünde akıyor.

Web Grafikleri Ortaya Çıkacak
Grafik olarak sunulan bir bilgiyi daha kolay içselleştiriyor ve daha kolay hatırlıyoruz. Bu nedenle de infografikler popülerliğini asla kaybetmiyor. Ayrıca infografikler yazıya döküldüğünde sıkıcı ve uzun olabilecek bir metni, keyifli ve dikkat çekici hale getiriyor. Buna ek olarak yeni bir trend ortaya çıkıyor: Web grafikleri! İnfografiklere epey benzeyen web grafikleri  içerisinde bol miktarda bilgi barındırıyor. Bununla kalmayıp bir de kullanıcının bu bilgi ile etkileşime girmesini mümkün hale getiriyor. Görsel olarak infografiklerden daha etkiletici ve bu sayede kullanıcıyı kendine çekiyor. 2015 yılında tasarımcılar interaktif web grafikleri isteyen müşterilerle daha sık karşılaşacak. Tasarımcıların bu talebi karşılamaya hazır hale gelmesini tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder